Uygulama Adımları Dekoratif kültür taşı uygulama adımları

Projeniz için dekoratif taş kaplama seçerken önemli olan sadece seçilen taş değil, aynı zamanda doğru uygulamadır. Dekoratif taş kaplamanın doğru montajı, güzelliğini uzun yıllar korumasını sağlayabilir. Kurulum için üreticinin yönergelerini takip etmek ve yüzeyin seçtiğiniz kaplama tipine uygun olduğundan emin olmak çok önemlidir. Ayrıca montaj işlemi için doğru alet ve malzemelerin kullanılması taş kaplamanın uzun ömürlü olması için hayati önem taşımaktadır. Dekoratif taş kaplamanın orijinal güzelliğini korumak için montajın doğru ve doğru tekniklerle yapıldığından emin olmak önemlidir.

Yapıştırıcı olarak en doğru seçim dekoratif  kültür taşı ve tuğlası uygulaması için özel olarak üretilen Stonewrap® hazır yapıştırma harcıdır. Yapıştırıcıya katılacak su temiz olmalı ve önerilen miktarı aşmamalıdır. Önemli olan hazırlayacağınız karışımın mümkün olduğunca yapışkan bir harç olmasıdır. Yapıştırma harcını su ile karıştırarak yapıştırıcıyı hazırlayabilirsiniz. Dekoratif kültür taşı kaplamaya uygun hale getirilmiş yüzeye bir kat Stonewrap® yapıştırma harcını taraklı mala ile sıvayın. 


Birkaç paket açın ve paketlerden çıkan taşları yere karışık bir biçimde serin. Bu işlem hem renklerin daha iyi bir dağılımını sağlayacak, hem de taşları duvara uygularken aradığınız ebattaki taşları bulmanızı kolaylaştıracaktır. Uygulamanızda köşe varsa, köşe taşlarından başlamak işi kolaylaştıracaktır. Özellikle dış cephe dekoratif taş uygulamasında kaplama taşların arkasına Stonewrap® yapıştırma harcını sürün. Taşın görünen yüzeyine harç bulaşmamasına özen gösterin.


Özellikle Tarla Taşı ve Nehir Taşı gibi şekilsiz dekoratif taş kaplamalarda önce iri taşları uygulayın. Taşlar arasında istenenden daha geniş aralıklarda derz boşlukları kalabilir. Bu boşluklar ufak ebattaki taşlar ile doldurularak yeknesak bir görüntü elde edilir. Yığma tarzı uygulamalarda ve Pratiko, Urban gibi modüler kültür taşı uygulamalarında genellikle derz yapılmaz. Uygulama mümkün olduğunca taşlar arasında boşluk kalmadan yapılmalıdır. Kalan aralıklar Smart Tamamlayıcı Taş Parçalar ile doldurularak yeknesak derz aralığı elde edilir. Taşların yan yüzeyine harcın bir miktar taşması taşları birbirine kilitleyecek ve yapışma gücünü arttıracaktır.


Hazırladığınız Stonewrap® derz harcını Stonewrap® Derz Torbası marifetiyle duvara uygulanmış taşların aralarını doldurun. Derz harcını vermek istediğiniz efekte göre şekillendirin.


Derz harcı iyice kurumadan fazlalıkları temizleyin. Temizlik için tel fırça kullanmayın. Dekoratif taş ve tuğla kaplama yüzeyleri suyla veya ıslak süngerle temizlemeyin.


Temiz ve yumuşak bir fırça ile yüzeyi temizlenmiş ve derzi tam olarak kurumuş dekoratif kültür taşı ve kaplama tuğla uygulamalarına Stonewrap® Armor WRK su itici uygulayın.


UYGULAMA VİDEOLARI

Stonewrap Kültür Taşı uygulama adımları

Stonewrap Kültür Tuğlası uygulama adımları

Smart Tamamlayıcı Taş Parçalar