Geleneksel, tarihi veya modern bir doku yaratmak istediğinizde seçtiğiniz taş kadar uyguladığınız derz de çok etkili olacaktır. Genel uygulamada, derzlerin sadece taşların arasını doldurmasına dikkat edilmeli ve taşın görünen yüzeylerini kirletmesine izin verilmemelidir. Ancak derz uygulamasında aşağıdaki teknikleri uygulayarak, aynı üründen çok farklı efektler yaratabilirsiniz.

Standart Derz Bej

Standart Derz (Bej)

Herhangi bir işlem yapılmadan uygulanan derz tekniğidir.

Standart Derz Kahverengi

Standart Derz (Kahverengi)

Herhangi bir işlem yapılmadan uygulanan derz tekniğidir.

Standart Derz Gri

Standart Derz (Gri)

Herhangi bir işlem yapılmadan uygulanan derz tekniğidir.

Sıkma Derz Gri

Sıkma Derz (Gri)

Çok etkili ve dinamik bir tekniktir. Yapıştırma harcının gereğinden fazla kullanılmasıyla renklendirilmiş bu harç, derz aralarından taşar. Bu teknikte derz aralığı standart aralıktan daha sık olmalıdır.

Krema Dolgu Bej

Krema Dolgu (Bej)

Krema dolgu derz uygulaması. Bu teknikte tuğla aralarına derz poşeti kullanılarak gereğinden fazla derz krema gibi doldurulur. Oldukça farklı bir görüntü elde edilir.

Aşırı Derz Bej

Aşırı Derz (Bej)

Derz dolgusunun bazı yerlerde tuğla yüzeyini bile geçmesi sayesinde derzleri daha geniş gösterir ve eski çağlardan kalan bir doku hissi verir.

Asma İzi Derz Gri

Asma İzi Derz (Gri)

Asma budamasından elde edilen çubuklarla derzin üzeri çizilerek yapıldığı için bu ismi almıştır. Kalın bir çivi ile de yapılabilir.