Derz Sanatı

Stonewrap dekoratif kültür taşları ve kaplama tuğlaları uygulandıkları mekanlarda her zaman ilgi odağı olurlar. Geleneksel, tarihi veya modern bir doku elde edilmek istendiğinde, seçilen ürünün dokusu ve renginin yanı sıra uygulanacak derz de çok etkilidir. Genel uygulamada derzlerin sadece taşların arasını doldurmasına dikkat edilmeli ve taşın görünen yüzeylerini kirletmesine izin verilmemelidir. Ancak, aşağıda gösterilen özel derz teknikleri uygulanarak aynı ürünle çok farklı görsel etkiler elde edilebilir.

Kuru yığma derz taş uygulama

Kuru Yığma

Derz boşluğu bırakılmadan yapılan yığma taş duvar uygulaması. Dekoratif taşlar arasında oluşabilecek istenmeyen boşluklar Smart Tamamlayıcı Taş Parçaları ile doldurulabilir. Kaplama taş duvar uygulaması doğru yapıldığında genel olarak derz dolgusuna gerek duyulmaz. 

Standart derz taş uygulama

Standart Derz

Özel bir işlem yapılmadan uygulanan standart derz tekniği. Taşların arasındaki boşluk 6 farklı renkte üretilen Stonewrap® Derz Dolgu Malzemesi ve Derz Torbası kullanılarak doldurulur. Fazlalıkların temizlenmesi ile dekoratif taş kaplama uygulaması bitirilir.

Tam dolu derz taş uygulama

Tam Dolu Derz

Tam dolu derz uygulamasında dekoratif taş kaplama aralarındaki derz boşlukları taşın yüzeyine kadar doldurulur ve bozuk yerlere hafif müdahale ile iş tamamlanır. Taş kaplama modeli için önerilen derz aralığını aşarak taşlar arasında daha fazla boşluk bırakılması etkiyi artırır.

Aşırı derz taş uygulama

Taşkın Derz

Derz dolgusunun bazı yerlerde taş yüzeyini bile geçmesi derzleri daha geniş gösterir. Fazla derz dolgusunu yer yer taşın yüzeyine bulaşacak şekilde yaymak gerekir. Antik, tarihi bir doku görünümü yaratır. Taş kaplama modeli için önerilen derz aralığını aşarak taşlar arasında daha fazla boşluk bırakılması etkiyi artırır.

Standart Derz - Bahama Bej

Standart Derz - Derz Rengi: Bahama Bej

Kaplama tuğlalar arasındaki derz boşluğunun Bahama Bej renginde derz dolgusu ile doldurularak uygulanan standart derz tekniği.

Standart Derz - Mocha

Standart Derz - Derz Rengi: Mocha

Kaplama tuğla ürünün uygulamasında oluşan derz boşluğunun Mocha renginde derz dolgusu ile doldurulmasıyla elde edilen standart derz tekniği.

Standart Derz - Grigio

Standart Derz - Derz Rengi: Grigio

Kaplama tuğla ürünün uygulamasında oluşan derz boşluğunun Grigio renginde derz dolgusu ile doldurulmasıyla elde edilen standart derz tekniği.

Asma izi derz

Asma İzi Derz

Bu derz uygulaması, kaplama tuğla uygulamasından hemen sonra, derz henüz kurumadan yapılmalıdır. Asma budamasından elde edilen çubuklarla çizilerek yapıldığı için bu adı almıştır. Kalın bir çiviyle de yapılabilir.

Krema Dolgu Derz

Krema Dolgu Derz

Derz uygulamasında, kaplama tuğla aralarından taşacak şekilde fazla derz krema gibi doldurulur. Bu teknikle, son derece sıra dışı bir kaplama tuğla duvar görünümü elde edilir.

Otantik Derz

Rustik Derz

Derz dolgusunun bazı yerlerde tuğla yüzeyini geçmesi ile ve bu taşan derzin yüzeye yayılarak yer yer tuğla yüzeye bulaştırılmasıyla elde edilir. Derzleri daha geniş gösterir ve uygulandığı yerde rustik bir doku hissi yaratır.

Taşkın Derz

Taşkın Derz

Çok etkili ve dinamik bir tekniktir. Yapıştırma harcı yapıştırılacak kültür tuğlası arkasına gereğinden fazla sürülür ve kaplama tuğla yüzeye bastırıldığında harç bir miktar derz aralarından taşar. Bu teknikte derz aralığı standarta göre daha dar olmalıdır.