Alternatif Tuğla Döşeme Motifleri

Tuğla pek çok farklı şekilde döşenebilen bir yapı malzemesidir. Tasarıma ve uygulanacak alanda verilmek istenilen ambiyansa ya da duvarın geometrisine uygun bir motif seçerek harika mekanlar yaratabilirsiniz. Burada tanıtılan 6 farklı motif binlerce yıl öncesindeki uygarlıklardan günümüze en sık rastlanılan tuğla örme sitillerinden derlenmiştir.

Yaygın tuğla döşeme uygulaması

Yaygın Uygulama

En kolay ve en yaygın tuğla döşeme stillerinden birisidir. Tuğlalar düz bir çizgi oluşturacak şekilde art ardarda dizilerek uygulanır. Her sırada yarım tuğla boyu kadar şaşırtma yapılarak düşey derzlerin bir alt sıradaki derz ile çakışması önlenir.

Sepet Örgüsü

Tuğlalar ebatlarına göre ikili, üçlü veya dörtlü gruplandırılır. Gruplar bir yatay – bir düşey yönlendirilerek ve adına uygun şekilde sepet dokumasında olduğu gibi döşenir. Uygulama bittiğinde bir dama tahtası görüntüsü verir.

Sepet örgüsü tuğla döşeme uygulaması
ingiliz örgüsü döşeme uygulaması

İngiliz Örgüsü

Bir sıranın tam, ikinci sıranın yarım tuğlalarla örülmesine verilen isimdir. Bu tarzdaki en önemli ayrıntı tam tuğlaların arasındaki derzin alt sıradaki yarım tuğlaların tam ortasına denk getirilmesidir. Flaman örgü sitili bu tarza çok benzer, ancak Flaman stilinde her sırada yarım ve tam tuğlalar karışık örülür.

Zikzak Örgü

Balık kılçığından esinlenerek yapılan bir uygulama sitilidir. Tuğlalar 45 veya 90 derece ile zikzak oluşturacak şekilde döşenir. En eski stillerden birisidir. İlk olarak Romalılar zamanında sokak yollarında uygulanmıştır.

Zikzak örgü tuğla döşeme uygulaması
Kuru yığma örgü döşeme uygulaması

Kuru Yığma Örgü

Tuğla aralarında boşluk bırakmadan ve derz harcı kullanılmadan yapılan uygulamadır. Pratikte aynı ebatta olması gereken tuğlaların yapıları ve üretim teknikleri nedeniyle farklılıklar göstermesi doğaldır. Bu nedenle kuru yığma örgü zor bir tekniktir ve düzgün bir iş gerçek tuğla ustalığının iyi bir göstergesidir.

Yığma Örgü

Tuğlalar direkt olarak şaşırtma yapmadan alt alta sırayla aynı hizada dizilerek elde edilen örme sitildir. Düşey ve yatay derzler kesintisiz devam eder. Hemen hemen hiç kesmek gerekmediği için kavisli duvarlarda en uygun döşeme şeklidir.

yığma örgü tuğla döşeme uygulaması

Stonewrap kalitesi ve zengin renk ve doku seçenekleri ile yaratıcılığınızı yansıtın. Dekoratif tuğla duvar kaplama modellerinde sunduğumuz seçenekler doğadaki kadar sınırsız...