Tarihçe

Türkiye’de Kültür Taşı üretme fikri, Donald Crites ile, Virginia / ABD de 1996 yılında rastlantısal olarak karşılaşmamızla ortaya çıktı. Crites’ın küçük ama çok başarılı bir dekoratif yapay taş üretim tesisi vardı ve ürünleri doğal taşlara inanılmaz derecede benziyordu. Bu karşılaşmadan iki yıl sonra, Crites ile birlikte, Türkiye’de ilk kültür taşımızı üretmiştik.

1987

Atlantis Mühendislik ve İnşaat A.Ş yapı sektöründe hizmet vermek amacıyla 1987 yılında kurulmuş ve ülkemizin birçok bölgesinde inşaatlar yapmış, özellikle kendi tasarladığı hafif çelik yapılarla sektörde öncü olmuştur.

1996

Türkiye’de Kültür Taşı üretim fikri, Originale Rock Replicas of Virginia firmasının sahibi Donald Crites ile Virginia / ABD de 1996 yılında rastlantısal olarak karşılaşmamızla ortaya çıktı. Crites kendi buluşu olan Kültür Taşı üretimine 1961 yılında başlamıştı ve henüz ABD’de bir benzeri yoktu. Yıllar içinde tekniğini geliştirdi ve küçük ama çok başarılı dekoratif yapay taş üretim tesisindeki ürünleri doğal taşlara inanılmaz derecede benziyordu. Crites ile ilk karşılaşmamızdan iki yıl sonra, Crites'ın asistanlığında Türkiye’de ilk kültür taşımızı ürettik. Şaşırtıcı doğallığının yanı sıra, hafifliği ve kullanılmaya hazır halde üretilmesi, bu ürünü çok iyi bir fikir haline getiriyordu.

Crites geliştirdiği tekniklerle günümüz dünyasının en büyük üreticileri olan firmalara da öncülük etmiştir. Donald Crites’ın bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak kurulan StoneWrap markasıyla üretim yapan firmamız, bugün Donald Crites’ın açtığı yoldan ilerleyerek yaptığı ileri teknoloji yatırımlarıyla kalitesini dünya standartlarının üzerine taşımıştır.

tarihce-opt

2010

2010 yılında, Avrupa’da Kültür Taşı ve Tuğlası üretiminin öncülerinden, özellikle tuğla üretiminde fark yaratmış elli yıllık firma De RyckNV-Belçika firmasından Kültür Tuğlası üretim tesisini ve teknolojisini satın alan şirketimiz Kültür Tuğlası üretiminde çok önemli bir adım atmıştır.

dereyck

2015

Firmamız 2015 yılında yaptırdığı ileri teknolojiye sahip 48,000 m2/ay kapasiteli otomatik üretim hattıyla, üretim hattı sayısını üçe çıkarmıştır. Böylelikle, bir yandan kapasitesini önemli oranda artırırken, diğer yandan da üretim kalitesini bir adım ileri taşımıştır.

2016

2016 yılında, sektördeki 18 yıllık tecrübemizi, İtalya’da 3 nesildir taş ve mermer pazarında faaliyet gösteren ve 14 yıldır StoneWrap İtalya dağıtıcılığını yapan Rastone SPA’nin tecrübesiyle ve İtalyan estetiği ile birleştirerek yaptığımız bir yıllık çalışmanın meyvesini almaya başladık. Bu çalışma ile üretimimize yeni seriler ekledik ve yepyeni bir renklendirme sistemi geliştirdik. Artık kültür taşlarımızı doğal taşlardan ayırmak çok daha zor. Olağanüstü uyumlu renk ve dokuları sayesinde birbirleriyle harmanlandığında da sayısız alternatiflere olanak tanıyor.

rastone