Tarihçe

Türkiye’de Kültür Taşı üretme fikri, Donald Crites ile, Virginia / ABD de 1996 yılında rastlantısal olarak karşılaşmamızla ortaya çıktı. Crites’ın küçük ama çok başarılı bir dekoratif yapay taş üretim tesisi vardı ve ürünleri doğal taşlara inanılmaz derecede benziyordu. Bu karşılaşmadan iki yıl sonra, Crites ile birlikte, Türkiye’de ilk kültür taşımızı üretmiştik.

2022

Güneşi arkamıza aldık... Doğal kaynakların hızla tükendiği dünyamızda yenilenebilir enerji projeleri çok önem kazanmakta. Stonewrap® dekoratif kültür taşı ve kaplama tuğlası fabrika çatımıza güneş panelleri yerleştirerek heyecan duyduğumuz bir yatırımı tamamladık. Artık fabrikamızda ihtiyacımız olan enerjinin önemli bir kısmını güneş enerjisinden karşılayabiliyoruz. Bir sonraki hedef; tüm enerji ihtiyacımızı güneşten sağlamak.

2018

ABD ve Kanada'da kültür taşı ve tuğla kaplama ürünlerimizi pazarlama faaliyetlerini arttırmak, dağıtım ağı kurarak yeni müşterilere ve projelere hızla ulaşabilmek amacıyla Montreal/Kanada'da DECORATION STONEWRAP INC. şirketimizi kurduk. Stonewrap® bu bölgede artık bir Kuzey Amerika şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

2017

Stonewrap® kültür taşları ve kaplama tuğlalarının üretiminde doğal kaynaklarımızı korumaya en üst düzeyde özen gösterilir. Kültür taşı çimento esaslı bir üründür ve üretim girdilerinin ilki sudur. Bunun yanı sıra üretim hattının temizliği için de önemli miktarda su kullanılır. Üretimde ihtiyaç duyulan suyun en büyük kısmı atık suya dönüşür. Temiz suyun gezegenimizdeki en kıymetli varlığımız olduğunun bilinciyle fabrikamıza ileri teknolojiye sahip Atıksu Geri Dönüşüm Ünitesi kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Kültür taşı ve tuğlası üretiminde ortaya çıkan atık suyun neredeyse tamamını arıtarak sisteme kazandırıyor ve bu suyun tekrar tekrar üretimde kullanılmasını sağlıyoruz.

2017

2017 yılında Stonewrap® markamız Avrupa'da tescil oldu.

2016

2016 yılında, sektördeki 18 yıllık tecrübemizi, İtalya’da 3 nesildir doğal taş ve mermer pazarında faaliyet gösteren ve 14 yıldır Stonewrap® İtalya dağıtıcılığını yapan Rastone SPA’nin tecrübesiyle ve İtalyan estetiği ile birleştirerek yaptığımız bir yıllık çalışmanın meyvesini almaya başladık. Bu çalışma ile üretimimize yeni seriler ekledik ve yepyeni bir renklendirme sistemi geliştirdik. Artık kültür taşlarımızı doğal taşlardan ayırmak çok daha zor. Olağanüstü uyumlu renk ve dokuları sayesinde birbirleriyle harmanlandığında da sayısız alternatiflere olanak tanıyor.

rastone

2015

Firmamız mevcut tuğla ve taş üretim hatlarına 2015 yılında ileri teknolojiye sahip otomatik üretim hattını ilave ederek üretim hattı sayısını üçe çıkarmıştır. Böylelikle bir yandan kapasitemizi önemli oranda artırırken, diğer yandan üretim kalitesini bir adım ileri taşımıştır.

2010

2010 yılında, Avrupa’da Kültür Taşı ve Tuğlası üretiminin öncülerinden, özellikle tuğla üretiminde fark yaratmış elli yıllık firma De Ryck NV-Belçika firmasından Kültür Tuğlası üretim tesisini ve teknolojisini satın alan şirketimiz Kültür Tuğlası kataloğuna yeni bir çok renk, doku ve ebat katarak üretiminde çok önemli bir adım atmıştır.

1996

Türkiye’de Kültür Taşı üretim fikri, Original Rock Replicas of Virginia firmasının sahibi Donald Crites ile Virginia / ABD de 1996 yılında rastlantısal olarak karşılaşmamızla ortaya çıktı. Crites kendi buluşu olan Kültür Taşı üretimine 1961 yılında başlamıştı ve henüz ABD’de bir benzeri yoktu. Yıllar içinde tekniğini geliştirdi ve küçük ama çok başarılı dekoratif yapay taş üretim tesisindeki ürünleri doğal taşlara inanılmaz derecede benziyordu. Bu karşılaşmadan iki yıl sonra, Crites'ın asistanlığında Türkiye’de ilk kültür taşımızı ürettik. Şaşırtıcı doğallığının yanı sıra, hafifliği ve kullanılmaya hazır halde üretilmesi, bu ürünü çok iyi bir fikir haline getiriyordu.

Crites geliştirdiği tekniklerle günümüz dünyasının en büyük üreticileri olan firmalara da öncülük etmiştir. Donald Crites’ın bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak kurduğumuz Stonewrap®, çevreci ve modern üretim tesisinde kalitesini dünya standartlarının üzerine taşımıştır. Stonewrap sürekli kendini yeniliyor ve büyüyor, dünyadaki "en doğal yapay taşı" üretmek için hiç durmadan çalışıyor, araştırıyor.

1987

Atlantis Mühendislik ve İnşaat A.Ş yapı sektöründe hizmet vermek amacıyla 1987 yılında kurulmuş ve ülkemizin birçok bölgesinde inşaatlar yapmış, özellikle kendi tasarladığı hafif çelik yapılarla sektörde öncü olmuştur.