en

Görseldeki Stonewrap Ürün


Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi – Oran Yerleşkesi

Ankara’da yeni bir üniversite kampüsü. Öğrenci yurtları, derslikler, kafeteryalar, kütüphane ve idari birimler birbirine kolayca ulaşacak şekilde konumlandırılmış. Öğrencilerin eğitimlerini sürdürürken iyi tasarlanmış modern ve ferah bir ortamda zaman geçirmelerini sağlayabilmek için çok çaba sarf edilmiş. Binaların ortasındaki büyük avludan oturup etrafı seyretmek bile insanı mutlu edebilir.
Neoklasik tarzda inşa edilen projedeki binaların neredeyse tüm dış cephesi tuğla kaplı. Farklı ancak birbiriyle ahenk içinde seçilen renkler sayesinde hem tekdüzelik engellenmiş hem de her birime ait bina diğerlerinden ayrıştırılmış. İç mekân duvarlarında da yine farklı dokularda ve renklerde tuğlalar bolca kullanılmış. Katlarda dolaşırken, farklı katlarda sınıf ve oda cepheleri galeri boşluklarından algılanabiliyor. Özel tasarım camlar sayesinde sınıf içinden koridorlar görünmezken, koridorlardan ve galeri boşluklarından sınıf içleri görülebiliyor ve mekânsal geçişleri vurguluyor. Tasarımın başlıca unsuru; mekânsal artikülasyonların bina içerisinde hem düşey katmanda hem de dikey katmanda vurgulanması. Sınıfların yoğun olduğu bölümlerde ana galeriye açılan sınıf cepheleri ve özel olarak kullanılan çift cidarlı cam sistemi sınıf vurgusunu binanın sirkülasyon alanlarını da taşımış olup, bir sokaktaki farklı apartman cephelerinin vermiş olduğu çeşitlilik kavramları üzerinden tasarım geliştirilmiş. Asimetrik galeri boşlukları ve bu sınıf cepheleri ile bina içerisinde dinamik bir yapı oluşturulmuş.
Binaların çoğunda giriş kat holünün duvarları koyu füme renkte modern dokuda tuğla ile kaplanmış. Böylelikle beyaz kapılar ve tavanla bir kontrast oluştururken yerdeki siyah ve beyaz mermerlerle kaplı zeminle de olağanüstü bir uyum sağlanmış. Ortamda kullanılan masif ahşap üniteler siyah-beyaz renklerin soğukluğunu törpülüyor. Yoğun ve güçlü ışık sayesine mekânın günışığı ile aydınlatılıyor gibi algılanması sağlanmış.
Erkek yurdunun holü de benzer özelliklerde. Ancak buradaki duvarlarda pastel beyaz tuğla kullanılmış.
Büyük avludan yukarıdan aşağı inerken sağ tarafta kafeterya var. Kafeterya girdiğinizde yine çok iyi aydınlatılmış, güzel planlanmış pahalı bir restorana giriyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Bu defa ışıklar daha sıcak bir aydınlık veriyor. Geleneksel Flander tarzı tuğlası ile kaplı duvarlar, ahşap masa ve sandalyeler, ahşap zemin kaplamasının da katkılarıyla sıcacık bir ambians sağlıyor.
İç mimari projeleri Craft312 Studio tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 160.000 m2 alana sahip Kampüs, mimari tasarım anlamında bilindik eğitim yapıları tipolojisinden uzak, insan odaklı, konfor ve rahatlığın ön planda tutulduğu bir tasarım diline sahip. Craft312 Studio, İtalya’nın her yıl uluslararası platformda uygulanmış projelere verdiği en önemli ödül olan A’Design Award 2015 ödülünü İç Mimari Tasarım kategorisinde Üniversitenin Hazırlık Binası ile aldı.
Mimari: GT Tasarım
İç Mimari Projeler: Craft312 Studio Mimarlık - Onur Karlıdağ & Deniz Karlıdağ
Yapım Yılı: 2012
Projede kullanılan Stonewrap Ürünleri: UrbanBrick Slimfix IF11 ve IF38, Granulbrick G52

Taş Tuğla Kaplama Ürünlerimiz

Stonewrap kalitesi ve zengin renk ve doku seçenekleri ile yaratıcılığınızı yansıtın. Dekoratif taş tuğla duvar kaplama modellerinde sunduğumuz seçenekler doğadaki kadar sınırsız...