Doğadan İlham Aldık

Stonewrap® size üstün kalitede özgün ürünler sunmak için tutkuyla üretilmektedir. Tarih boyunca yapılmış benzersiz taş yapıları işleyen ustalıkların izlerini takip ettik, farklı coğrafyalarda birbirinden güzel yaratıcı taş duvar işçiliklerini gözlemledik. Doğanın bu taş yapıları yüzyıllar içerisinde zengin renk paletiyle boyayarak, olağanüstü güzellikte eserlere dönüştürmesinden ilham alarak ürünler tasarladık.

Kadim Uygarlıklardan Renk ve Doku Harmanı

Tarih boyunca dünyanın farklı coğrafyalarında benzersiz güzellikte taş yapılar inşa edildi. Bir tarafta uçsuz bucaksız surların taş duvarları, taşkın sular üzerine köprüler, devasa kuleler, muhteşem saraylar, diğer tarafta şirin bir kır evi, bir su kuyusu, küçük bir balıkçı kulubesi ve ufacık bir bahçenin taş duvarı. Bütün bu mükemmel yapıların taşlarını işleyen ustaların eserlerinde bıraktıkları izlerini sürmeye çalıştık. Eserlerini doğayla kusursuz bir biçimde yoğurmalarını ve doğayla bütünleştirme yöntemlerini hayranlıkla keşfettik. Onlardan aldığımız ilhamla günümüz ihtiyaçlarını harmanladık.  Ürün seçeneklerimiz vizyonunuzu gerçekleştirecek kadar mükemmel olsun diye doğanın renklerinde birbirinden güzel dekoratif taş modelleri tasarlayıp ürettik.

Yalnızca Doğanın Gücünü Ortaya Çıkardık

Doğayı keşfettikçe onun ne kadar sabırlı ve olağanüstü yetenekli bir ressam olduğuna tanık oluruz. Görkemli bir şelalenin şekillendirdiği ürkütücü antrasit kaya parçaları, kırda yürürken ayağımıza takılan ebruli renkli minik taş parçası, bağ evinin bahçe duvarının lekeli, yosunlu taşları. Akdeniz sahilindeki eski evin kireç taşından süt beyazı olan ama yılların etkisiyle üzeri kahve, sarı ve füme renk efektleriyle süslenmiş duvar taşları. Kırda çayırların arasında büyüleyici güzellikte rengarenk iri bir taş parçası...

Aslında biz hiç bir şey yaratmadık. Yalnızca doğanın gücünü ortaya çıkardık. Onun kayalarını, taşlarını yıllar içerisinde sonsuz renk paletiyle boyayarak olağanüstü güzelliklere dönüştürmesinden ilham aldık.

Büyük Uygarlıklarda Taş Ustalarının İzleri

Kadim uygarlıkların insanlarının günlük rutinleri, savaşları, dini törenleri, kralların şatafatlı yaşamları, kölelerin hayatı hakkında bir çok bilgi günümüze taş eserler sayesinde aktarılabilmiştir. Ama Inkalar gibi bazı medeniyetler var ki bunlar taş duvar işçiliğini olağanüstü bir seviyeye ulaştırmıştır. Inkalar'ın yapılarında muazzam bir taş işleme tekniğinin sanata evrildiğini hayranlıkla izliyoruz. Bu eserlerin büyük ustalarının göz alıcı eserleri yeni modüler dekoratif taş kaplama ürünlerimizi tasarlarken bize yol gösteriyor, kılavuz oluyor.

Doğanın Olağanüstü Renk ve Doku Harmanı

Demir içeriği nedeniyle yıllarca yağmur altında yıkanarak pas rengiyle boyanmış ve adeta paslanmış eski bir gemiyi andıran yamaçtaki hırçın kayalar. Doğa  yağmurunu, karını ve güneşinin kavurucu sıcaklığını ve demirini kullanarak bu hırçın kayaları yıllarca işleyip, adeta bir tabloya çeviriyor. Sarıdan turuncuya, kehribardan, kızıla ve kahveye uzanan zengin renk paletiyle boyayarak olağanüstü güzellikte bir esere dönüştürüyor.

Deniz, Tuz, Güneş, Yosunlar ve Kayalar

Deniz, tuz, güneş, yosunlar ve kayalar... Tuz ve güneş kayaları oluşturan madenlerin renklerini zenginleştiriyor. Dalgalar adeta bir fırça göreviyle kayaları boyuyor, yosunlar da tabloyu süslüyor. Kül, kehribar, füme, yeşil, hatta siyah hepsi bir kayada. Biz hiç bir şey yaratmadık. Doğanın bize sunduğu muhteşem renkleri Stonewrap dekoratif kültür taşı ve kaplama tuğla dokularını renklendirmek için uyum içerisinde harmanladık.

Medeniyetlerin Bıraktığı İzler

Arka planda kırmızı tuğlalar kullanılarak inşa edilen devasa kutsal bir yapı. Önde onun özel bir yapı olduğunu farketmenizi sağlayan ve ziyaretçileri durdurup adeta kendilerine çeki düzen vermelerini dikte eden harika işçiliği ile dikkat çeken taş duvar. Eski bir medeniyetten arta kalan bu taş ve tuğla yapılar bize o tarihlerdeki yaşam hakkında birçok detay aktarıyor, antik çağlarda yaşayan atalarımızın gelenek ve göreneklerini öğrenmemize yardımcı oluyor. Stonewrap tasarımcıları bu kadim taş ustalarının bıraktıkları eserleri gözlemleyerek yeni dekoratif taş ve tuğla kaplama ürünler ile detay elemanları tasarlıyor, daha doğal görünen renk sistemleri geliştiriyor.

İnsan ve Doğanın Ahenkli İşçilikleri

Belki güzel bir bahçenin duvarıydı, belki de bir ağılın taş duvarı. Belki kurumuş bir derede set idi, belki de yıkılmış bir evin yatak odasından kalan taş duvar parçası, bunu ancak o tarihte ve orada yaşayanlar bilebilir. O duvar artık yapılma amacına hizmet edemiyor ama doğa bu taş işçiliğine, bu emeğe saygısından olsa gerek, onu bu olağanüstü güzellikte bir kaktüs ile ödüllendirmiş adeta. Duvarı oluşturan taşları da yüzyıllar içerisinde zengin renk paletiyle boyayarak olağanüstü güzellikte eserlere dönüştürmüş. Bize düşen de bu renk cümbüşünden ilham alarak benzersiz renk ve dokularda dekoratif kültür taşları ve kaplama tuğlalar tasarlamak.