Villa "SW" , Bellagio

“Felsefenin yeterince zor olduğunu sanırsınız; oysa ki iyi bir mimar olmakla kıyaslandığında hiçbir şeydir.”

30.11.2021

Ünlü filozof Ludwig Wittgenstein, bu sözü kız kardeşi Margaret Stonborough-Wittgenstein’ın evini tasarlamaya yardımcı olurken söylemiştir.

Mimar Marco Castelletti de bu sözün doğruluğunu desteklercesine Villa “SW”yi tasarlarken eğimli zeminin konformasyonunu bozmadan yeni bir form yaratmak, villanın zemininden yukarı çıkıldıkça her bir episodda büyüleyici Como Gölü ve Bellagio manzarasının görüş açısını genişletmek, bölgenin karakteristiğini yansıtan materyal ve taşlar kullanarak Como’nun yerel mirasına atıfta bulunmak gibi birçok unsuru bir araya getirmeyi amaçlar.

İşte tasarımcının ve bizim yollarımız tam da bu noktada kesişir. Bölgenin doğal taşlarının adeta bir reprodüksiyonu olan kaplama taş modelimiz Rupe düzensiz yapısı ve doğal taşa kıyasla daha hafif olmasıyla Mimar Marco Castelleti’nin tercihi olur. Binanın tasarımındaki zıtlıkların olağanüstü uyumunu Rupe’nin zengin amorf yapısı tamamlar. Projeye ‘’SW’’ ismi verilerek sanki tasarıma kusursuz uyumu için StoneWrap’a da bir selam verilmek istenir.

Isı yalıtımı üzerine kültür taşı duvar uygulamasının muhteşem bir örneği olan bu uygulama, Stonewrap’in İtalya ve güney Avrupa bayisi Rastone SRL tarafından yapılmıştır.

  • Proje : Villa “SW”
  • Ürün : Rupe - Ash
  • Uygulama tekniği: kuru yığma
  • Yer : Bellagio, Italya
  • Uygulama yapan bayi: Rastone SRL
  • Mimar : Marco Castelletti