Binlerce Yıldır Vazgeçilemeyen Yapı Malzemesi - Kaplama Tuğlası

Tuğla muhtemelen insanoğlunun ürettiği ilk kalıcı temel yapı ürünü. Üretimini basitçe anlatmak gerekirse; Bir toprak çeşidi olan kil suyla hamur hale getirilerek kalıplarla şekil verilir. Sonrasında yakılan ateşle pişirilerek dayanıklı ve pratik bir yapı malzemesine dönüştürülür.

13.09.2018

Yapılan tarihi kazılarda rastlanan örneklere göre günümüzden yaklaşık 15.000 yıl önce ilk olarak Mezopotamya’da üretilmiş. Zamanla tüm dünyaya yayılmış ve çok geniş bir kullanım alanı bulmuş kendisine. Tuğla köprülerden surlara, tapınaklardan evlere birçok alanda temel yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

19. yüzyıl itibarıyla yapıların çoğu daha dayanıklı ve daha hızlı inşaat yapmaya uygun olan beton gibi malzemelerle inşa edilmekteyse de tuğlanın binlerce yıldır medeniyet sembolü olarak insanlık hafızasına kazıdığı o nostaljik ve sıcak görüntüsünden vazgeçemiyoruz. Tuğlanın geçmişi günümüze bağlayan çok özel bir konumu var. Tarihi yapıların, köprülerin, surların duvarlarını oluşturan kırmızı dikdörtgen şekilli bu eski dost sanki hepimizin genlerine işlemiş gibi bizi kendisine çekiyor. Öyle ki bazı eski bina içlerinde dökülmüş sıvaların oluşturduğu boşluklarda tuğla duvarların kendini göstermesine izin verilerek daha romantik ortamlar yaratılıyor artık. 

Günümüzde duvarlar artık blok tuğlayla örülmüyor. Bu geleneksel, sıcak, sağlam  etkiyi yapılarına yansıtmak isteyenler için yıllardır kil ve çimento gibi farklı malzemeler kullanılarak birçok farklı ebat, doku ve renkte ince kaplama tuğla üretiliyor. Günümüz tasarımcıları diğer ürünlerde olduğu gibi sadece geleneksel ürünlerle ve standart doku ve renklerle yetinmiyorlar. Bu talebe cevap verebilmek için geleneksel kızıl-sarı tuğla renklerinin yanı sıra sayısız yeni renk, ebat ve dokuda ince kaplama tuğlası üretiliyor.  Yapı marketlerinde kaplama tuğla desenli duvar kâğıdı ve seramik bile bulabilmek mümkün artık.  

Stonewrap taş serilerindeki başarısını kaplama tuğla ürünlerinde de sürdürüyor. Tuğla serimiz modern ve geleneksel dokularda ve renklerde birçok alternatif sunuyor. Kalınlıkları 7mm den 35mm ye değişen çimento esaslı kaplama kültür tuğlası yelpazemizde mutlaka sizin tuğlanızı bulabilirsiniz. Tuğla ürünlerimize ulaşmak için tıklayınız.